Jasne logo

ul. Nad Radunią 32
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Publikacje
 Aktualności

Ukazała się to kolejna biografia autorstwa Krzysztofa Kowalkowskiego: LEŚNICZY WŁADYSŁAW MIŁEK (1897-1945) - ŻYCIE I PRACA NA KOCIEWIU I ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ.

Z radością informujemy, że w ramach Konkursu Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej za lata 2019-2021 w Kościerzynie trzy wydane przez nas publikacje otrzymały nagrody i wyróżnienia: Zdzisława Drzewieckiego Oswajanie pustki, Dominiki Kraski 7 magicznych opowieści o Gdyni i Andrzeja Chludzińskiego Nazwy miejscowe powiatu nowodworskiego (woj. pomorskie). Ponadto Wydawnictwu JASNEMU jako jednemu z pięciu z największą liczbą nagrodzonych książek przyznano wyróżnienie. Pełna lista nagrodzonych i fotorelacja znajduje się TUTAJ.

Wydaliśmy publikację Renaty Teresy Korek PRACE POMORSKIE, CZĘŚĆ I: ETNOGRAFICZNA, zawierajacą 15 studiów na temat mniejszości etnicznych na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku.

NASZE PUBLIKACJE

przejdź do księgarni »
Tu znajdziecie Państwo wszystkie publikacje naszego wydawnictwa
w kolejności ich pojawiania się: od najnowszej do najstarszej.

Lech Bądkowski. Literatura i wartości, red. Daniel Kalinowski. Bytów - Słupsk - Gdańsk, 2009
 
Format:A5
Liczba stron:212 czarno-białych z ilustracjami
ISBN:978-83-87258-29-0, 978-83-89079-78-1
Wydanie:miękkie

Opis:

Ze "Słowa wstępnego" Daniela Kalinowskiego:
Rok 2009 - ogłoszony przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Rokiem Lecha Bądkowskiego - inspirował do działań o charakterze popularyzatorskim i naukowo-badawczym również w zakresie literaturoznawstwa. Było to tym bardziej zasadne, że myśląc o Lechu Bądkowskim, sięga się pamięcią do jego niemal trzydziestu druków zwartych i kilkuset (!) artykułów, wywiadów oraz not. Ten tak rozległy zasób tematyczny i stylistyczny doczekał się, jak dotąd, niewielu opracowań [...].
Z tak uświadomionej sytuacji powstała idea zorganizowania konferencji naukowej "Lech Bądkowski. Literatura i wartości", która odbyła się w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie 18 listopada 2009 roku. Był to akt działania integrującego środowisko naukowe, publicystów, działaczy regionalnych oraz zainteresowanych tematyką artystyczną, a za cel główny postawiono sobie zadanie opisania twórczości literackiej Bądkowskiego. [...]
Po zakończeniu konferencji przystąpiono do opracowania monografii, która rozwija zasygnalizowane problemy i dokonuje bardziej wnikliwych analiz i interpretacji. Przedkładana tutaj książka jest zatem pracą zbiorową osób, które rozszerzyły swoje wypowiedzi referatowe, oraz tych badaczy, których zaproszono dodatkowo, aby naświetlili rzadko analizowane aspekty pisarstwa Lecha Bądkowskiego. [...]
Nasza monografia to praca, którą można traktować jako swoiste spłacenie intelektualnych długów wobec Lecha Bądkowskiego. Niektórzy z autorów tej książki znali Go osobiście, czasami dojrzewali pod jego intelektualną opieką czy też duchowym wpływem. Inni, nie spotkawszy Bądkowskiego bezpośrednio, sięgnęli po jego powieści, publicystykę, dramaty, odkrywając dla siebie inspirujące fragmenty... Pragniemy, aby ci, którzy Go dotąd nie poznali i dla których ta literatura jest tylko historyczną pamiątką, pewnego dnia na stałe włączyli ją w swój horyzont myślowy. Piszemy o Bądkowskim w roku 2009, mamy jednak zamiar rozmyślać o Nim i o sprawach, które poruszał, w przyszłości, aby z odwagą i odpowiedzialnością "myśleć samemu".
 •  
 • Spis treści:
  • Słowo wstępne - 5
  • Józef Borzyszkowski, Krąg współpracowników sprawy kaszubskiej Lecha Bądkowskiego - 13
  • Miłosława Kosmulska, Lech Bądkowski i jego literackie przyjaźnie (na podstawie listów z innymi pisarzami) - 43
  • Jerzy Samp, Lecha Bądkowskiego dzieje bajeczne Pomorza - 55
  • Zbigniew Zielonka, Pomorze w powieściach historycznych Lecha Bądkowskiego - 67
  • Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Przedchrześcijańskie treści w prozie Lecha Bądkowskiego - 77
  • Krystyna Turo, Działalność pisarska Lecha Bądkowskiego w latach pięćdziesiątych XX wieku - 93
  • Zuzanna Szwedek, Opozycja Inny - Swój w powieści Lecha Bądkowskiego "Wesoło w tropikach" - 107
  • Artur Pruszyński, Od tradycji ku przyszłości - o publicystyce Lecha Bądkowskiego - 119
  • Daniel Kalinowski, Między moralitetem a baśnią. Dramaty Lecha Bądkowskiego - 129
  • Jerzy Treder, Stylizacja językowa w dokonaniach Lecha Bądkowskiego - 143
  • Urszula Kęsikowa, Staropolskie nazwy osobowe w powieściach historycznych Lecha Bądkowskiego - 183
  • Aneks, Konferencja "Lech Bądkowski. Literatura i wartości", Bytów, 18 XI 2009 roku - 207