Jasne logo

ul. Nad Radunią 32
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Publikacje
 Aktualności

Ukazała się to kolejna biografia autorstwa Krzysztofa Kowalkowskiego: LEŚNICZY WŁADYSŁAW MIŁEK (1897-1945) - ŻYCIE I PRACA NA KOCIEWIU I ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ.

Z radością informujemy, że w ramach Konkursu Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej za lata 2019-2021 w Kościerzynie trzy wydane przez nas publikacje otrzymały nagrody i wyróżnienia: Zdzisława Drzewieckiego Oswajanie pustki, Dominiki Kraski 7 magicznych opowieści o Gdyni i Andrzeja Chludzińskiego Nazwy miejscowe powiatu nowodworskiego (woj. pomorskie). Ponadto Wydawnictwu JASNEMU jako jednemu z pięciu z największą liczbą nagrodzonych książek przyznano wyróżnienie. Pełna lista nagrodzonych i fotorelacja znajduje się TUTAJ.

Wydaliśmy publikację Renaty Teresy Korek PRACE POMORSKIE, CZĘŚĆ I: ETNOGRAFICZNA, zawierajacą 15 studiów na temat mniejszości etnicznych na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku.

NASZE PUBLIKACJE

przejdź do księgarni »
Tu znajdziecie Państwo wszystkie publikacje naszego wydawnictwa
w kolejności ich pojawiania się: od najnowszej do najstarszej.

Ewa Czerniakowska, Bernard Zygmunt Milski jako miłośnik Mickiewicza, Gdańsk - Pruszcz Gdański, 2012
 
Format:A5
Liczba stron:52 + 4 z ilustracjami czarno-białymi i kolorowymi
ISBN:978-83-61508-37-3
Wydanie:pierwsze, oprawa miękka

Opis:

Autorka od dawna zajmuje się opracowywaniem życia i działalności Bernarda Z. Milskiego, który na przełomie XIX/XX w. wydawał w Gdańsku polską gazetę i był jedną z najważniejszych postaci polskiego ruchu patriotycznego na Pomorzu. Wcześniejsze publikacje autorki o tej postaci (por. niżej): Bernard Zygmunt Milski (1856-1926). Zasłużony dziennikarz, wydawca i działacz społeczny w Wielkopolsce, na Pomorzu i Mazurach, Pruszcz Gdański, 2010; Bernard Zygmunt Milski (1856-1926) jako obrońca języka polskiego w Gdańsku (w 110. rocznicę gdańskiego wydania "Krzyżaków"), Pruszcz Gdański, 2010
Z opinii prof. Tadeusza Linknera:
W opiniowanej pracy, która jest bogatsza od poprzedniej, dzięki kontaktowi z rodziną, Czerniakowska podaje obszerną biografię Milskiego, uwzględniając szczególnie okres gdański, kiedy to powstała "Gazeta Gdańska", i nie pomijając tego czasu, kiedy Milski pod koniec swego życia zajął się społeczno-wydawniczą działalnością w Poznaniu i na Mazurach. W pracy Czerniakowskiej mamy również o gdańskim "Ogniwie" i innych towarzystwach, którym Milski tyle pomagał, a wreszcie wiele o profilu jego gazety. Mamy tu również recepcję naszych literackich utworów i tekstów o Mickiewiczu. Ponadto w rodzinnym archiwum Milskich udało się autorce znaleźć nieznane pocztówki Majkowskiego oraz fotografię gdańskiej Polonii, gdzie znajdujemy Majkowskiego, i dzięki temu bogatsza jest nie tylko ikonografia tej pozycji, ale i nasza wiedza o tym kaszubskim pisarzu. Ale nie tylko! Mówi się tu również o wierszu pozdrawiającym Kaszubów, którego autorem był zapewne A. Majkowski, zaś w aneksie znajdujemy nieznany wiersz Milskiego, poświęcony pochowaniu na Wawelu Adama Mickiewicza. Ponieważ kończy to wszystko obszerna bibliografia, więc trzeba powiedzieć, że pozycja Ewy Czerniakowskiej szczególnie bogaci wiedzę o działalności Bernarda Milskiego w Gdańsku, dając zarazem wiele informacji o "Gazecie Gdańskiej" oraz o życiu kulturalnym i społecznym w Gdańsku na przełomie XIX i XX wieku.

Spis treści:
  •  
  • Podziękowania - 3
  • Ewa Czerniakowska, Bernard Zygmunt Milski jako miłośnik Mickiewicza - 5
  • Bernard Milski, Na dzień czwarty lipca 1890 roku - 7
  • Ewa Czerniakowska, Bernard Zygmunt Milski (1856-1926) - zasłużony dziennikarz, wydawca i działacz społeczny w Wielkopolsce, na Pomorzu i Mazurach - 9
  • Ewa Czerniakowska, Kult Adama Mickiewicza na łamach "Gazety Gdańskiej" w latach 1891-1900 - 36
  • Ewa Czerniakowska, Bernard Zygmunt Milski as an admirer of the poetry of Adam Mickiewicz, summary - 47
  • Ewa Czerniakowska, Bernard Zygmunt Milski als Liebhaber von Adam Mickiewiczs Werk, Zusammenfassung - 48
  • Wybrana literatura przedmiotu - 49
  •