Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Księgarnia
 Aktualności

Zapraszamy na SPOTKANIE Z AUTORAMI książek o bliższej i dalszej historii Tczewa i kociewskiej okolicy - szczegóły w zaproszeniu.

Miłośnikom poezji polecamy dwa znowe zbiory: Izabeli Brandt - KAŻDY STRUMIEŃ SKŁADA SIĘ Z MAŁYCH ŁEZ oraz Zdzisława Drzewieckiego - CZTERDZIEŚCI CZTERY SYTUACJE INTYMNE z wojną w tle

Najnowsze opracowanie Krzysztofa Kowalkowskiego FRANCISZEK JÓZEF CHYLEWSKI - PILOT 300. DYWIZJONU BOMBOWEGO przybliża przedwojenne i wojenne losy jednego z mieszkańców Pomorza.

KSIĘGARNIA

przejdź do naszych publikacji »
Na tej zakładce znajdują się nowe książki, które oferujemy do sprzedaży.
Są to zarówno publikacje z naszego wydawnictwa, jak i zaprzyjaźnionych oficyn.
Ich wspólną cechą jest to, że są nieużywane. A użyć ich warto!

Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych, red. Andrzej Chludziński, oprac. zespół: Edward Breza, Marek Cybulski, Jerzy Treder, Róża Wosiak-Śliwa, Gdańsk, 2006
 
Format:B5
Liczba stron:152
ISBN:978-83-87258-86-3
Wydanie:pierwsze, oprawa miękka
Cena:publikacja niedostępna
Liczba sztuk:      

Opis:

Potrzeba ujednolicenia zapisów kaszubskich spowodowała pojawienie się koncepcji stworzenia niniejszego słownika. W sumie ujęto tu nazwy 1724 miejscowości i 446 obiektów fizjograficznych.

Zasięg niniejszego słownika jest następujący: powiaty - bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski; z powiatu gdańskiego - gmina Kolbudy i Przywidz; miasta - Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Pisownia nazw kaszubskich została ujednolicona według ustaleń z 1996 r. Autorzy mają świadomość występowania gwarowych różnic w wymowie, zwłaszcza w układzie północ - południe, toteż celowo wprowadzali kompromisowe, ale jednolite zapisy dla nazw z całego regionu.

Zasadniczą część słownika stanowi alfabetyczny wykaz nazw, zamieszczony w tabeli, której układ jest następujący:

  • nazwa polska w mianowniku - urzędowa;
  • nazwa kaszubska w mianowniku, po której następują zakończenia dopełniacza i miejscownika;
  • przymiotnik kaszubski;
  • lokalizacja: gmina i powiat; dla rzek - według dopływów;
  • w rubryce "Uwagi" znajdują się informacje o istniejących opracowaniach historyczno-językowych, związanych z nazwą danego obiektu.
Dalsze części słownika: wykaz nazw miejscowych z podziałem według powiatów oraz kaszubsko-polskie indeksy nazw miejscowych i fizjograficznych.
Ceny zawierają podatek VAT. Za przesyłkę priorytetową poleconą pobieramy opłatę 10 zł przy wysłaniu jednego woluminu + 2 zł za każdy następny. Wysyłka następuje w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przelewu na konto.