Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Księgarnia
 Aktualności

Losy Eweliny, jej życiowe wybory i ich konsekwencje tworzą wciągającą opowieść o niej i innych postaciach w książce UCIECZKA PO MIŁOŚĆ Ewy Pisarskiej.

Miłośnikom małych ojczyzn z Pomorza polecamy opracowanie Zofii Czarnowskiej WIEŚ PIECE w promieniu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z twórczością Moniki Wałaszewskiej w tle.

Oparta na faktach powieść LISTA SZPARKOWSKIEGO, czyli SZWEDZKA UKŁADANKA Amadeusza Majtki opowiada o czasach II wojny światowej i współczesności, łącząc pozornie odległe wątki.

KSIĘGARNIA

przejdź do naszych publikacji »
Na tej zakładce znajdują się nowe książki, które oferujemy do sprzedaży.
Są to zarówno publikacje z naszego wydawnictwa, jak i zaprzyjaźnionych oficyn.
Ich wspólną cechą jest to, że są nieużywane. A użyć ich warto!
 •  
 • WYSZUKIWARKA: klawisz Control (Ctrl) + klawisz F
 •  

 • Lech Bądkowski. Literatura i wartości, red. Daniel Kalinowski. Bytów - Słupsk - Gdańsk, 2009
   
  Format:A5
  Liczba stron:212 czarno-białych z ilustracjami
  ISBN:978-83-87258-29-0, 978-83-89079-78-1
  Wydanie:oprawa miękka, pierwsze wydanie
  Cena:20 zł
  Liczba sztuk:      

  Opis:
  Ze "Słowa wstępnego" Daniela Kalinowskiego: Rok 2009 - ogłoszony przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Rokiem Lecha Bądkowskiego - inspirował do działań o charakterze popularyzatorskim i naukowo-badawczym również w zakresie literaturoznawstwa. Było to tym bardziej zasadne, że myśląc o Lechu Bądkowskim, sięga się pamięcią do jego niemal trzydziestu druków zwartych i kilkuset (!) artykułów, wywiadów oraz not. Ten tak rozległy zasób tematyczny i stylistyczny doczekał się, jak dotąd, niewielu opracowań [...]. Z tak uświadomionej sytuacji powstała idea zorganizowania konferencji naukowej "Lech Bądkowski. Literatura i wartości", która odbyła się w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie 18 listopada 2009 roku. Był to akt działania integrującego środowisko naukowe, publicystów, działaczy regionalnych oraz zainteresowanych tematyką artystyczną, a za cel główny postawiono sobie zadanie opisania twórczości literackiej Bądkowskiego. [...] Po zakończeniu konferencji przystąpiono do opracowania monografii, która rozwija zasygnalizowane problemy i dokonuje bardziej wnikliwych analiz i interpretacji. Przedkładana tutaj książka jest zatem pracą zbiorową osób, które rozszerzyły swoje wypowiedzi referatowe, oraz tych badaczy, których zaproszono dodatkowo, aby naświetlili rzadko analizowane aspekty pisarstwa Lecha Bądkowskiego. [...] Nasza monografia to praca, którą można traktować jako swoiste spłacenie intelektualnych długów wobec Lecha Bądkowskiego. Niektórzy z autorów tej książki znali Go osobiście, czasami dojrzewali pod jego intelektualną opieką czy też duchowym wpływem. Inni, nie spotkawszy Bądkowskiego bezpośrednio, sięgnęli po jego powieści, publicystykę, dramaty, odkrywając dla siebie inspirujące fragmenty... Pragniemy, aby ci, którzy Go dotąd nie poznali i dla których ta literatura jest tylko historyczną pamiątką, pewnego dnia na stałe włączyli ją w swój horyzont myślowy. Piszemy o Bądkowskim w roku 2009, mamy jednak zamiar rozmyślać o Nim i o sprawach, które poruszał, w przyszłości, aby z odwagą i odpowiedzialnością "myśleć samemu".

  Spis treści:
  • Słowo wstępne - 5
  • Józef Borzyszkowski, Krąg współpracowników sprawy kaszubskiej Lecha Bądkowskiego - 13
  • Miłosława Kosmulska, Lech Bądkowski i jego literackie przyjaźnie (na podstawie listów z innymi pisarzami)- 43
  • Jerzy Samp, Lecha Bądkowskiego dzieje bajeczne Pomorza - 55
  • Zbigniew Zielonka, Pomorze w powieściach historycznych Lecha Bądkowskiego - 67
  • Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Przedchrześcijańskie treści w prozie Lecha Bądkowskiego - 77
  • Krystyna Turo, Działalność pisarska Lecha Bądkowskiego w latach pięćdziesiątych XX wieku - 93
  • Zuzanna Szwedek, Opozycja Inny - Swój w powieści Lecha Bądkowskiego "Wesoło w tropikach" - 107
  • Artur Pruszyński, Od tradycji ku przyszłości - o publicystyce Lecha Bądkowskiego - 119
  • Daniel Kalinowski, Między moralitetem a baśnią. Dramaty Lecha Bądkowskiego - 129
  • Jerzy Treder, Stylizacja językowa w dokonaniach Lecha Bądkowskiego - 143
  • Urszula Kęsikowa, Staropolskie nazwy osobowe w powieściach historycznych Lecha Bądkowskiego - 183
  • Aneks, Konferencja "Lech Bądkowski. Literatura i wartości", Bytów, 18 XI 2009 roku - 207  Ceny zawierają podatek VAT. Za przesyłkę priorytetową poleconą pobieramy opłatę 10 zł przy wysłaniu jednego woluminu + 2 zł za każdy następny. Wysyłka następuje w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przelewu na konto.