Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Księgarnia
 Aktualności

Zapraszamy na ŚWIĘTO OLIVVY!!! - dawniej osady, dziś części Gdańska - szczegóły w załączniku. Będziemy tam z naszymi pięknymi, ciekawymi książkami :-)

Zapraszamy na OLIWSKIE ŚWIĘTO KSIĄŻKI !!! - szczegóły w załączniku. Będziemy tam :-)

Zapraszamy na SPOTKANIE Z AUTORAMI książek o bliższej i dalszej historii Tczewa i kociewskiej okolicy - szczegóły w zaproszeniu.

KSIĘGARNIA

przejdź do naszych publikacji »
Na tej zakładce znajdują się nowe książki, które oferujemy do sprzedaży.
Są to zarówno publikacje z naszego wydawnictwa, jak i zaprzyjaźnionych oficyn.
Ich wspólną cechą jest to, że są nieużywane. A użyć ich warto!
 •  
 • WYSZUKIWARKA: klawisz Control (Ctrl) + klawisz F
 •  

 • Aleksander Pawelec, Wspomnienia z lat młodości i II wojny światowej (1934-1945), Lututów - Gdynia - Pruszcz Gdański - Wieluń, 2006
   
  Format:B5
  Liczba stron:280 z licznymi ilustracjami czarno-białymi
  ISBN:brak
  Wydanie:pierwsze, oprawa miękka
  Cena:36 zł
  Liczba sztuk:      

  Opis:

 • Aleksander Pawelec przedstawił w tej książce swoje losy do 1945 roku. Urodził się w 1915 roku w Lututowie, dziś pow. wieruszowski, woj. łódzkie. Wraz z rodzicami oraz rodzeństwem spędził tam pierwsze lata dzieciństwa i rozpoczął naukę w szkole powszechnej. W czasie kryzysu trwającego w latach 30. XX wieku Pawelcowie, nie mogąc utrzymać się ze swojego gospodarstwa, przenieśli się do Gdyni. Tam też Aleksander Pawelec znalazł pracę biletera w kinach "Lido" i "Morskie Oko". W ciągu lat pracy awansował na pomocnika operatora, potem mistrza reklamy, wreszcie - kierownika kina.
 • Wiosną 1939 roku zgłosił się do wojska - skierowano go do jednostki w Wejherowie, służył tam między innymi w zwiadzie 1. Morskiego Pułku Strzelców. Już na samym oczątku II wojny światowej - 2 września 1939 roku - został ranny, trafił do szpitala wojskowego w Gdyni. Po opatrzeniu rany, mimo protestu lekarza, opuścił szpital. Brał udział w obronie Redy, Rumi i Kępy Oksywskiej. 19 września 1939 roku, po śmierci dowódcy obrony Wybrzeża pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji oddziału, trafił w ręce Niemców. Po krótkim pobycie w obozie przejściowym w Rumi został przewieziony do obozu jenieckiego w Stargardzie (Szczecińskim), następnie przetrzymywano go w Strzelcach Krajeńskich i Szczecinku. Tam skierowano go do wykonywania prac przymusowych. We wrześniu 1940 roku udało mu się uciec. Pojechał do Lututowa, ponieważ wiedział, że tam przebywała jego matka wraz z rodzeństwem. W rodzinnej miejscowości rozpoczął pracę w sklepie z artykułami metalowymi. W 1943 roku został jego kierownikiem, pracował na tym stanowisku do końca wojny. W 1941 roku nawiązał kontakt z porucznikiem rezerwy Ludwikiem Magajewskim - dowódcą oddziału Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej w gminie Lututów - i podjął walkę z okupantem. Dwa lata później, po śmierci Magajewskiego, został jego następcą. • Ceny zawierają podatek VAT. Za przesyłkę priorytetową poleconą pobieramy opłatę 10 zł przy wysłaniu jednego woluminu + 2 zł za każdy następny. Wysyłka następuje w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przelewu na konto.