Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Księgarnia
 Aktualności

Zapraszamy na SPOTKANIE Z AUTORAMI książek o bliższej i dalszej historii Tczewa i kociewskiej okolicy - szczegóły w zaproszeniu.

Miłośnikom poezji polecamy dwa znowe zbiory: Izabeli Brandt - KAŻDY STRUMIEŃ SKŁADA SIĘ Z MAŁYCH ŁEZ oraz Zdzisława Drzewieckiego - CZTERDZIEŚCI CZTERY SYTUACJE INTYMNE z wojną w tle

Najnowsze opracowanie Krzysztofa Kowalkowskiego FRANCISZEK JÓZEF CHYLEWSKI - PILOT 300. DYWIZJONU BOMBOWEGO przybliża przedwojenne i wojenne losy jednego z mieszkańców Pomorza.

KSIĘGARNIA

przejdź do naszych publikacji »
Na tej zakładce znajdują się nowe książki, które oferujemy do sprzedaży.
Są to zarówno publikacje z naszego wydawnictwa, jak i zaprzyjaźnionych oficyn.
Ich wspólną cechą jest to, że są nieużywane. A użyć ich warto!

Aleksander Pawelec, Wspomnienia z lat młodości i II wojny światowej (1934-1945), Lututów - Gdynia - Pruszcz Gdański - Wieluń, 2006
 
Format:B5
Liczba stron:280 z licznymi ilustracjami czarno-białymi
ISBN:brak
Wydanie:pierwsze, oprawa miękka
Cena:36 zł
Liczba sztuk:      

Opis:

  • Aleksander Pawelec przedstawił w tej książce swoje losy do 1945 roku. Urodził się w 1915 roku w Lututowie, dziś pow. wieruszowski, woj. łódzkie. Wraz z rodzicami oraz rodzeństwem spędził tam pierwsze lata dzieciństwa i rozpoczął naukę w szkole powszechnej. W czasie kryzysu trwającego w latach 30. XX wieku Pawelcowie, nie mogąc utrzymać się ze swojego gospodarstwa, przenieśli się do Gdyni. Tam też Aleksander Pawelec znalazł pracę biletera w kinach "Lido" i "Morskie Oko". W ciągu lat pracy awansował na pomocnika operatora, potem mistrza reklamy, wreszcie - kierownika kina.
  • Wiosną 1939 roku zgłosił się do wojska - skierowano go do jednostki w Wejherowie, służył tam między innymi w zwiadzie 1. Morskiego Pułku Strzelców. Już na samym oczątku II wojny światowej - 2 września 1939 roku - został ranny, trafił do szpitala wojskowego w Gdyni. Po opatrzeniu rany, mimo protestu lekarza, opuścił szpital. Brał udział w obronie Redy, Rumi i Kępy Oksywskiej. 19 września 1939 roku, po śmierci dowódcy obrony Wybrzeża pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji oddziału, trafił w ręce Niemców. Po krótkim pobycie w obozie przejściowym w Rumi został przewieziony do obozu jenieckiego w Stargardzie (Szczecińskim), następnie przetrzymywano go w Strzelcach Krajeńskich i Szczecinku. Tam skierowano go do wykonywania prac przymusowych. We wrześniu 1940 roku udało mu się uciec. Pojechał do Lututowa, ponieważ wiedział, że tam przebywała jego matka wraz z rodzeństwem. W rodzinnej miejscowości rozpoczął pracę w sklepie z artykułami metalowymi. W 1943 roku został jego kierownikiem, pracował na tym stanowisku do końca wojny. W 1941 roku nawiązał kontakt z porucznikiem rezerwy Ludwikiem Magajewskim - dowódcą oddziału Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej w gminie Lututów - i podjął walkę z okupantem. Dwa lata później, po śmierci Magajewskiego, został jego następcą.  • Ceny zawierają podatek VAT. Za przesyłkę priorytetową poleconą pobieramy opłatę 10 zł przy wysłaniu jednego woluminu + 2 zł za każdy następny. Wysyłka następuje w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przelewu na konto.